Lake Superior State University
Lake Superior State University
 
Related Sites

 

Shared Governance

Appendix I

Memberships of Shared Governance Oversight & Strategic Committees for the 2012-2013 Fiscal Year

SHARED GOVERNANCE OVERSIGHT COMMITTEE

  • Chair: Jaimee Gerrie, Faculty, term expires June 30, 2015
  • Dave McDonald, Faculty, term expires 2018
  • Janice Repka, Faculty, term expires June 30, 2016
  • Jason Garvon, Faculty, term expires June 30, 2016
  • Morrie Walworth, Provost
  • Phillip Espinosa, AP representative, term expires June 30, 2017
  • Tom Pink, AP representative, term expires June 30, 2016
  • David Drzweicki, ESP representative, term expires June 30, 2017
  • Kathleen Drzweicki, ESP representative, term expires June 30, 2016
  • Vacant, Student Government representative

STRATEGIC PLANNING & BUDGET COMMITTEE

  • Chair: Paul Weber, Faculty, College of Business, & Engineering, term expires June 30, 2017
  • Mary Jo Meehan, Faculty, Library Services, term expeires June 2015
  • Nancy Kirkpatrick, Faculty, School of Math and Natural Sciences, term expires June 30, 2016
  • Kirk Muldin, Faculty, College of Arts and Letters, Social Services, and Emergency Services, term expires 2018
  • Sandi King, Faculty, College of Nursing, term expires 2018
  • Morrie Walworth, Provost
  • Sherry Brooks, Vice President for Finance
  • William Eilola, Vice President for Enrollment Services
  • Donna Fiebelkorn, Assistant Dean, School of Education
  • David Myton, AP representative, Term expires June 30, 2016
  • Christina Messer, ESP representative, Term expires June 30, 2016
  • Stephanie Aho, ESP representative, Term Expires June 30, 2016
  • Craig Krouth, AP representative, Term expires June 30, 2015
  • Brenna Moher, Student
  • Vacant, Student

INFRASTRUCTURE COMMITTEE

  • Chair: Barb Evans, Faculty, Crawford Hall representative, term expires June 30, 2016
  • Vacant, Faculty, Library representative, term expires June 30,2016
  • Joe Susi, Faculty, Norris Center representative, term expires June 30, 2016
  • David Leach, Faculty, CASET term expires 2018
  • George Denger, Faculty, ART Center, term expires June 30, 2015
  • Morrie Walworth, Provost (Permanent member by position)
  • Sherry Brooks, Vice President for Finance (Permanent member by position)
  • Ken Peress, Vice President for Student Affairs (Permanent member by position)
  • Donna Fiebelkorn, Assistant Dean, School of Education
  • Tom Coates, Executive Director, LSSU Foundation (Permanent member by position)
  • Scott Korb, Director, Campus Life & Housing (Permanent member by position)
  • Daretha Yeadon, Risk Management
  • Vacant, Registrar's Office
  • Lee Freedman, ESP representative, Term expires June 30, 2016
  • Ryan Stephens, ESP respresentative, Term Expires June 30, 2016
  • Ben Southwell, AP representative, Term expires June 30, 2016
  • Paul Trumbley, Physical Plant representative
  • Doug Jones, Student
  • Alyssa Jacobs, Student

STUDENT AFFAIRS

  • Chair: Jody Susi, Faculty, Term expires June 30, 2016
  • Ken Peress, Vice President for Student Affairs
  • Bill Eilola, Vice President for Enrollment Services
  • Sally Childs, Faculty, Term expires 2018
  • Vacant ESP representative, term expires June 30, 2017
  • Nicole Parker AP representative, term expires June 30, 2016
  • David Roland Finley, Dean, College of Business, Engineering & Economic Development
  • Michelle Markstrom, AP representative, term expires June 30, 2017
  • Vacant, ESP representative, term expires
  • Norma Oviedo, Student
  • Taylor Kinney, Student

ASSESSMENT        

  • Chair: Vacant
  • Dave Myton, Associate Provost for Assessment, Education and Graduate Studies
  • George Denger, Faculty, School of English Communication and Language Studies term expires 2018
  • Sandi King, Faculty, School of Nursing, term expires June 30, 2016
  • Robert Hildebrand, College of Business and Engineering, term expires June 30, 2016 (non-replacement position)
  • Evan Schemm, Faculty, School of Mathmatics and Computer Science, Term expires 2018
  • Mindy McCready, Faculty, Lukenda School of Business, Term expires 2018
  • Joe Moening, Faculty, School of Engineering and Technology Term expires 2018
  • Barb Light, Faculty, School of Education, Term expires 2018
  • Vacant, School Humanities, Arts, and Social Sciences, Term expires June 30, 2017
  • Vacant, School of Liberal Studies
  • Vacant, School of Criminal Justice, Fire Science and Emergency Medical Services
  • Vacant, School of Biological Sciences
  • Vacant, School of Physical Sciences
  • Vacant, School of Recreation Studies and Exercise Science
  • Paige Gordier, AP representative, Term expires June 30. 2017
  • Mari Schupp, AP representative, Term expires 2018
  • Adam Raffaele, ESP representative term expires 2018
  • Marcia Jenkin-Ball, ESP representative term expires 2018
  • Brenna Moher, Student
  • Vacant, Student
Home » Appendix I: Memberships of Shared Governance Oversight & Strategic Committees
Share this page with your friends: